Zmarł prof. Tadeusz W. Morawski

16lut, 2021

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 15 lutego 2021 r. zmarł w wieku 80 lat  prof. dr hab. inż. Tadeusz W. Morawski, dyrektor naszego instytutu w latach 1981-1996.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 24 lutego br. (środa) o godz. 14.15. w Domu Przedpogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym (ul. Powązkowska 43/45).

Tadeusz Morawski był związany z Politechniką Warszawską od 1958 r: najpierw jako student, a później (od 1963 r.) jako nauczyciel akademicki.

Był niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie teorii pola elektromagnetycznego i techniki mikrofalowej.  zajmował się m.in. metodami analizy, pomiarów, projektowania i konstruowania układów i urządzeń mikrofalowych. Wypromował  22 doktorów. Jest autorem lub współautorem ponad 200 artykułów i komunikatów konferencyjnych, 20 patentów oraz siedmiu monografii. Z jego wykładów i podręczników wiedzę o Polach i Falach zdobywały kolejne pokolenia inżynierów.

Był Człowiekiem licznych talentów i zainteresowań, wyrozumiałym szefem i dowcipnym dyskutantem,  wytrawnym melomanem i niestrudzonym grzybiarzem.

W 2005 r. odkrył w sobie kolejną pasję – układanie palindromów i wkróce stał się czołowym polskim palindromistą (autorem ponad 20 zbiorów palindromów o różnej tematyce). W 2015 r. podsumował swoje osiągnięcia w różnych dziedzinach książką Pola, fale, palindromy (wydaną z okazji 75 rocznicy urodzin, 35-lecia uzyskania tytułu profesora i dziesięciolecia tworzenia palindromów).

W ostatnich latach ciężka choroba Profesora bardzo ograniczyła nasze kontakty, ale zawsze był i pozostanie w naszej życzliwej pamięci  (i to nie tylko z powodu osiągnięć naukowych).

Z biogramem prof. Tadeusza Morawskiego można zapoznac się tutaj