Fotowoltaika podnosi napięcie. Czy uszkodzi twój telewizor? Wywiad z prof. P.Bilskim

26maj, 2022

Fotowoltaika ma swoją czarną stronę. Chodzi o jej wpływ na sieć elektroenergetyczną. Przestarzała infrastruktura w połączeniu z licznymi instalacjami fotowoltaicznymi powoduje wzrost napięcia w sieci, a to może mieć wpływ na urządzenia elektryczne.

Wysokie napięcie – wpływ na urządzenia elektryczne

Wpływ podwyższonego napięcia na urządzenia elektryczne zależy od dwóch aspektów. Po pierwsze – od wysokości tego napięcia, a po drugie od tego, o jakim urządzeniu mówimy. Prof. Piotr Bilski, zastępca dyrektora ds. nauki Instytutu Radioelektroniki i Technik Informacyjnych Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej w rozmowie z serwisem Gadżetomania.pl wyróżnił trzy grupy urządzeń, z którymi mamy do czynienia:

• rezystancyjne,
  • indukcyjnościowe,
  • zasilane z zasilaczy prądu stałego.

Link do artykułu: https://gadzetomania.pl/fotowoltaika-podnosi-napiecie-czy-uszkodzi-twoj-telewizor,6770486322162656a