Onkalo – miejsce zamknięte na 100 000 lat

 

Zachodnia Finlandia, kamienisty i bardzo surowy krajobraz. Czego ludzie mogą tam szukać? Otóż właśnie tam 400 metrów pod ziemią zostało wybudowane największe składowisko najgroźniejszych odpadów radioaktywnych, które dopiero po 100 000 lat przestaną być szkodliwe.

Od samego początku ery energii nuklearnej ludzkość zmaga się z największym problemem związanym z odpadami radioaktywnymi. Co z nimi robić? Jak je składować? Onkalo jest pierwszym tak ogromnym projektem a jego budowa nie została jeszcze zakończona. Zmagazynowane tam odpady będą jednak tylko częścią z ok. 200-300 tys. ton radioaktywnych efektów ubocznych korzystania z energii jądrowej znajdujących się na całym świecie. Po wypełnieniu tego składowiska około 2100 roku zostanie ono zalane betonem i zaplombowane tak, aby nigdy nikt nie mógł się do niego dostać.

Czy to rozwiązanie jest na pewno bezpieczne? Czy ludzkość jest w stanie wybudować coś co przetrwa nienaruszone przez 100 000 lat? Czy w przeciągu tak długiego czasu nikogo nie skusi chęć otworzenia i zobaczenia co jest w środku, bądź zdobycia odpadów w celu ich przetworzenia? Aby lepiej zapoznać się z tematem zapraszam do obejrzenia bardzo ciekawego filmu „Jądro Wieczności”, do którego link znajduje się poniżej:

http://www.youtube.com/watch?v=x_jGLEh9tvA

Zapraszam do dyskusji

Źródła:

1. Onkalo, posiva.fi

2. The Chamber You Must Always Remember To Forget, dfi.dk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>