Biodrukarka 3D – rewolucja w transplantologii.

Witamy w świecie science-fiction! Już wkrótce do przeszczepu nie będzie niezbędny dawca, bo potrzebny organ będzie można po prostu wydrukować.

Australijska firma Invetech zaprezentowała kolejny innowacyjny produkt, który określany jest mianem trójwymiarowej biodrukarki.  Drukarka od Invetech umożliwia umieszczenie komórek, niemal dowolnego typu, w ściśle określonym układzie trójwymiarowej przestrzeni na specjalnym szkielecie. Urządzenie ma pozwolić na odbudowę uszkodzonych lub nawet całych ludzkich organów od podstaw. Jako pierwsze tego typu komercyjne urządzenie może okazać się przełomem w transplantologii. Pierwsze seryjne egzemplarze wkrótce zostaną dostarczone do instytutów badawczych.

Jak to działa?

Działanie biodrukarki polega na drukowaniu komórek na biokompatybilnym żelu, warstwa po warstwie, nawet 2000 warstw. Dzięki interakcji między komórkami a sztucznym żelem, który naśladuje przestrzeń międzykomórkową – tak jak w organizmie – możliwe jest utrzymanie struktury.

Drukarka obecnie jest w stanie produkować arterie, które lekarze będą mogli używać w operacjach wszczepiania bajpasów i to już za około pięć lat. Na inne, bardziej złożone części ludzkiego ciała, takie jak kości, serce czy wątroba, trzeba będzie poczekać dłużej. Prócz nadziei na wielki przełom w medycynie przez skrócenie czasu oczekiwania na nowy organ dla chorego zastosowanie biodrukarek to także ogromna szansa na wyeliminowanie odrzutów. Jeśli do produkcji tkanek zastosujemy własne komórki pacjenta, zagrożenie nieprzyjęcia przeszczepu byłoby znikome.

Oprócz tworzenia tkanek lub organów, biodrukarka ma szanse sprawdzać się szczególnie przy odtwarzaniu połączeń nerwowych. W przyszłości nowa technologia może ulepszyć także stosowane już dziś przeszczepy sztucznie wyhodowanych organów. Zespołowi uczonych z Wake Forest University pod kierunkiem prof. Anthony’ego Atali, udało się niedawno wyhodować pęcherz moczowy, który dzięki drukarce można wzbogacić o nerwy i naczynia krwionośne. Dzięki temu realne stałoby się implantowanie już kompletnego narządu cierpiącym na raka pęcherza.
Istnieje przekonanie, że dzięki rozwojowi nanotechnologii będziemy mogli manipulować nie tylko kroplami pełnymi komórek, co dzieje się obecnie, ale i pojedynczymi komórkami. Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy na dobrej drodze, co udowodnili brytyjscy naukowcy, drukując zespół w pełni sprawnych neuronów. To ogromna szansa na postęp w walce z chorobami takimi jak Alzheimer czy Parkinson, gdzie niezbędne są przeszczepy komórek nerwowych.

Źródła:

1. Biodrukarki 3D-całkowicie nowe spojrzenie na transplantologię, Anna Stec

2. Trójwymiarowa bio-drukarka do naprawy uszkodzonej tkanki

3. 3D Bio-printer to create arteries and organs, Darren Quick

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>