Nanodiamenty – wielka pomoc w walce z rakiem

Dostarczanie leku w ognisko nowotworu za pomocą kompleksu nanodiament-lek poprawia skuteczność leczenia w trudnych przypadkach raka.

Skuteczność standardowej chemioterapii przy występowaniu nowotworu z przerzutami wynosi mniej niż 10 %. Leki są w stanie dostać się do wnętrza komórki rakowej trudnych w leczeniu nowotworów wątroby czy piersi, ale są szybko z niej usuwane. Przez co nie działają skutecznie. Grupa badawcza, kierowana przez profesora inżynierii biomedycznej oraz mechanicznej Dean Ho, z Norhwestern University w Chicago (USA) przeprowadziła badania mające na celu poprawę skuteczności chemioterapii poprzez zastosowanie kompleksu nanodiament-lek.

Nanodiamenty w terapii nowotworowejCzym są nanodiamenty?

Nanodiamenty to mikroskopijne cząstki węgla o rozmiarach od 2 do 8 nm. Ze względu na posiadanie grup funkcyjnych umożliwiają „klejenie się” szerokiego spektrum innych związków m. in. leków stosowanych w chemioterapii. Dodatkową zaleta nanodiamentów to biokompatybilność (brak występowania toksycznych efektów na tkankach czy organach).

Badania na myszach

Badanie polegało na podaniu myszom, cierpiącym na trudne w leczeniu nowotwory wątroby czy piersi,kompleksu nanodiament-doksorubicyna zamiast samego leku (doksorubicyny) Eksperyment wykazał, że:

  • dawka leku podanego bez nanodiamentu znacząco zmniejszająca rozmiar guza nowotworowego jest śmiertelna dla pacjenta, a podana w kompleksie lek-nanodiament śmiertelna nie jest,
  • zaobserwowano wzrost przeżywalności populacji,
  • kompleks występował 10 razy dłużej w organizmie niż w przypadku podania samego leku,
  • lek przy akompaniamencie nanodiamentu przebywał dłużej w samej komórce rakowej.

Osiągnięty wysoki współczynnik pozostania cząstki w nowotworze umożliwi podanie pacjentowi mniejszej ilości bardzo toksycznego leku. Przyczyni się to do zmniejszenia skutków ubocznych terapii.

Cieszy również fakt, że podczas badania nie zaobserwowano negatywnego efektu na białe krwinki. Jest to niezwykle istotne w terapii nowotworów. W przypadku stwierdzenia drastycznego spadku liczby białych krwinek terapia jest przerywana ze względu zwiększone prawdopodobieństwo komplikacji.

Świetlana przyszłość?

Ze względu na to, że budowa kompleksu nanodiament-lek jest bardzo tania, oraz inne pozytywne właściwości, nanodiamenty mają ogromną szansę stać się idealnym systemem dostarczającym leki w terapii nowotworów. Należy trzymać kciuki za naukowców.

Źródła:

1. http://www.northwestern.edu/newscenter/stories/2011/03/nanodiamonds-chemotherapy-drug-resistance.html
2. http://www.northwestern.edu/newscenter/stories/2008/10/nanodiamond.html

One Response to Nanodiamenty – wielka pomoc w walce z rakiem

  1. M says:

    Ciekawy wpis, ukazujący, że wynalezienie substancji działającej przeciwko nowotworowi to tylko połowa sukcesu. Należy jeszcze opracować w jaki sposób utrzymać ją odpowiednią ilość czasu w komórce nowotworowej.
    Problem zabezpieczenia podawanego leku przed szybkim usunięciem z komórki nowotworowej jest bardzo istotny, ponieważ decyduje o skuteczności terapii daną substancją. Substancja sama w sobie może mieć silne działanie na komórki nowotworu, ale jeżeli nie będzie przebywać odpowiednio długo w komórce rakowej, nie wywoła oczekiwanego rezultatu i dodatkowo może uszkadzać zdrowe komórki i zwiększać działania niepożądane leku. Rozwiązanie takie jak kompleks nanodiament-lek zwiększa skuteczność terapii i zabezpiecza pacjenta przed skutkami ubocznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>