GammaKnife – przełom w leczeniu guzów mózgu

0_Gamma-Knife-Zentrum-122

Urządzenie GammaKnife daje nadzieję tysiącom chorych ludzi na nowotwory mózgu w Polsce- ta rewolucyjna metoda jest bezbolesna, nieinwazyjna i nie wiążę się z ryzykiem wystąpienia powikłań po dotychczasowej neurochirurgii.

Co to jest GammaKnife?  

Jeśli od razu pomyśleliście o nożu chirurgicznym to jesteście w błędzie. Jest to urządzenie stosowane aktualnie w radiochirurgii, które całkowicie usuwa tkanki nowotworowe. Zbudowane jest ono z hełmu posiadającego 201 otworów, a każdy z nich skupia wiązkę promieniowania gamma, dzięki czemu otrzymujemy prawie 200krotne wzmocnienie, które precyzyjnie niszczy chore komórki.

Leczenie guzów mózgu:

Po zdiagnozowaniu typu nowotworu lekarze kierują pacjenta na leczenie chirurgiczne czy też na radio – bądź chemio-terapię. Zastosowanie tych metod powoduje znaczącą ingerencje w organizm pacjenta – często jest wyniszczony i po odbyciu długiego czasu rekonwalescencji musi odbyć rehabilitację by powrócić do normalnego funkcjonowania.

Inaczej jest w przypadku zastosowania GammaKnife. Zabieg polega na założeniu przez pacjenta konstrukcji z otworami a następnie napromieniowaniu go. Ponadto zabieg trwa od 20min do 2 godzin, zaś chory nie wymaga wcześniejszego przygotowania a po wykonaniu terapii może od razu wracać do domu! Niepotrzebne jest zażywanie leków oraz otwieranie czaszki! Czy to nie wspaniałe?

A i owszem, jednakże ta metoda może być stosowana tylko dla nowotworów o średnicy nieprzekraczającej 3.5cm, dlatego tak ważne jest by jak najwcześniej za pomocą rezonansu magnetycznego czy też tomografii komputerowej wykrywać wszelkie nieprawidłowości.

Zastosowanie:
Leczenie:

  1. zarówno nowotworów złośliwych jak i łagodnych mózgu
  2. guzów rozsianych
  3. nerwu trójdzielnego
  4. naczyniaków, oponiaków
  5. nerwiaków nerwu słuchowego – śmiertelnie niebezpieczne dla pacjentów , ponieważ często wiąże się z poważnymi powikłaniami po wycięciu

Na zakończenie warto dodać iż zastosowanie GammaKnifu jest tańsze od dotychczasowym rodzajów leczenia guzów mózgu o ok. 30%. Niestety, póki co NFZ nie finansuje tego badania (jest ono niezwykle drogie), ale mam nadzieje ze po dostrzeżeniu zalet tej metody zmieni się i to rozporządzenie.

Źródła:

http://www.gammaknife.org.uk/web/WhatIsGammaKnife.html
http://www.natemat.com.pl/zdrowie/onkolog/guzy-mozgu.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>