‘Biomedyczni’ w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach

15 marca mieliśmy okazję zobaczenia i doświadczenia badania skanerem rezonansu magnetycznego znajdującego się w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach (ok. 20 km od centrum Warszawy). Skaner ten (o polu magnetycznym 3T) jest jednym z najlepszych sprzętów na świecie stosowanym obecnie nie tylko w diagnostyce, ale również w neurologii, psychiatrii, audiologii oraz badaniu zaburzeń metabolizmu.

Dodatkowym urządzeniem, które mogliśmy zobaczyć był aparat do rejestracji EEG. Jednoczesne EEG-fMRI pozwala na uzyskanie zarówno rozdzielczości czasowej dostępnej przy badaniu EEG, jak i rozdzielczości przestrzennej badania techniką MRI. Na początku więc jednemu z kolegów został założony specjalny czepek z 64 elektrodami. Kontakt ze skórą na głowie został zapewniony poprzez nasączone specjalnym płynem gąbki. Wypełnianie takich gąbek jest czynnością długotrwałą i wymagającą cierpliwości (zarówno od przeprowadzającego badanie jak i od osoby badanej).  Po przeprowadzeniu EEG, przystąpiliśmy do obserwacji badania rezonansem magnetycznym. Składa się ono z dwóch części – anatomicznej, w trakcie której pacjent leży w bezruchu,  oraz z funkcjonalnej, w której pacjent musi wykonać jakąś czynność. W naszym przypadku było to sekwencyjne zamykanie i otwieranie oczu. Całe badanie trwało ok. 30 minut, więc w trakcie części anatomicznej została puszczona bajka, obserwowana przez osobę badaną za pomocą specjalnych gogli. Dodatkowo pacjentowi zakładane są również słuchawki na uszy, które trochę wyciszają duży hałas spowodowany przez naprężenia powstałe na skutek dużego prądu przepływającego przez cewki gradientowe pola magnetycznego.  W samym badaniu MRI stan czynnościowy mózgu można ocenić dzięki nieutlenowanej części hemoglobiny, która wykazuje silne własności magnetyczne. Poziom jej zmienia się wtedy, gdy następuje zmiana aktywności neuronów.

Szczegółowy opis sprzętu stosowanego w Centrum Obrazowania Biomedycznego znajduje się na stronie:

http://ncob.ifps.org.pl/home.php?site=wyposazenie

Po wykonaniu badań i wykładach tłumaczących zasady działania MRI i EEG, mogliśmy wejść do pomieszczenia, w którym znajduje się skaner i przekonać się jak silne jest jego pole magnetyczne.

Pole magnetyczne 4T skanera MRI:

http://www.youtube.com/watch?v=6BBx8BwLhqg

Na koniec zobaczyliśmy aparaturę do badania CT (tomografia komputerowa) oraz jedną z najnowocześniejszych sal przeznaczonych do nauki dla specjalizujących się chirurgów, w której każdy z nich może pracować przy oddzielnym stole i mieć bezpośredni przekaz  z sali operacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>