BIOTEETH – Marzenia o pięknym i naturalnym uśmiechu

Najnowsze badania naukowców pod kierownictwem prof. Paula Sharpe, eksperta z Londyńskiego Instytutu Stomatologicznego, opisują postęp w metodzie zastąpienia brakujących zębów implantami, całkowicie innymi niż dotychczas stosowane.

usmiech

Skąd wziąć nowe zęby?
Założeniem owej metody jest wygenerowanie implantu z własnych komórek dziąseł. Badania skupiły się jednak na pozyskaniu komórek od pokolenia niedojrzałych zębów. Są to zawiązki zębów pochodzące od płodu. Mogą być one przeszczepione w postaci małej “granulki” do szczęki dorosłych ludzi i rozwijać się w funkcjonalne uzębienie.

Drobne problemy
Ponieważ zastępując zęby implantami, nie odtwarza się naturalnej struktury korzenia, tarcie związane choćby z jedzeniem czy ruchem drugiej szczęki  prowadzi do zaniku kości wokół wszczepu i może spowodować jego wypadnięcie.
Wyzwaniem pozostaje zidentyfikowanie komórek nadających się do opisanego celu. Dotąd naukowcy często posługiwali się komórkami embrionalnymi, ale choć spełniają one swoją funkcję, z oczywistych względów etycznych nie sprawdzą się w codziennej praktyce klinicznej.  Postawione przez Brytyjczyków warunki nie powinny dziwić, zważywszy, że podczas ciąży poszczególne części zawiązki zębów powstają z jednej z dwóch tkanek embrionalnych: nabłonkowej lub mezenchymatycznej.

Optymistyczna perspektywa
Podczas eksperymentów zespół wykorzystał tkankę dziąsłową pacjentów leczonych w Instytucie Stomatologii KCL. Komórki namnażano, a następnie mieszano z mysimi komórkami mezenchymatycznymi. Przeszczepiając gryzoniom taki koktajl, naukowcy byli w stanie uzyskać hybrydowe zęby ze szkliwem, zębiną oraz korzeniami.
Jak tłumaczy profesor Sharpe, kolejnym krokiem naukowców będzie ustalenie, jak hodować komórki mezenchymalne dorosłego ludzkiego organizmu, tak by działały one na podobnej zasadzie co komórki embrionalne.

Zatem nie pozostaje nam nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać, iż sztuczne protezy naszych dziadków usuną się w ciemny kąt, zaś hollywoodzki uśmiech będzie w zasięgu każdego z nas.

źródło:

http://www.kcl.ac.uk/newsevents/news/newsrecords/2013/03-March/Biological-tooth-replacement-a-step-closer.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>