Zasilanie bezprzewodowe – przyszłość implantologii?

Samobieżny implant zasilany bezprzewodowo.

(fot. engineering.stanford.edu)

Jeszcze w 2012 roku mają zostać wprowadzone na rynek pierwsze urządzenia, które będą w stanie bezprzewodowo zasilać elektronikę użytkową i oświetlenie na odległość, a nie jak dotąd używane zasilanie indukcyjne. Jest to zapowiedź nadciągającej w najbliższym czasie rewolucji w implantologii.

Pierwszy zasilany bezprzewodowo implant (na fotografii), który ma poruszać się samodzielnie w naczyniach krwionośnych został opracowany przez zespół ze Stanford School of Engineering, pod kierownictwem profesor Ady Poon. Nie potrzebuje kabli i baterii, a jego małe rozmiary pozwalają na wszczepienie poprzez wstrzyknięcie.

Jest to prawdziwy przełom, powstały w wyniku rozwoju technologii bezprzewodowego zasilania. Implantu nie będzie trzeba wyciągać z organizmu w celu naładowania lub wymiany baterii, a dodatkowo akumulator, który zajmuje obecnie ponad połowę objętości całego urządzenia zostanie zminiaturyzowany (np. w rozrusznikach serca), bądź całkowicie usunięty, w przypadku implantów nie wymagających ciągłej pracy (np. wspomniane wcześniej dzieło zespołu ze Stanford).

Samo zasilanie lub ładowanie jest możliwe dzięki zastosowaniu obwodów mikrofalowych z małą antenką o rozmiarach rzędu milimetrów. Fale radiowe za pomocą których dostarczano by energię miałyby częstotliwości gigahercowe, więc chwilowe umieszczenie człowieka w ich wiązce nie miałoby szkodliwego wpływu na zdrowie.

Jedyne wątpliwości jakie pozostawia wykorzystanie tej technologii, są spowodowane wpływem wszechobecnych w naszym świecie częstotliwości, a szczególnie zwiększających swoje znaczenie częstotliwości gigahercowych. Możliwe że spowoduje to przymus wprowadzania dodatkowych obwodów, których zadaniem będzie ochrona implantu przed przeładowaniem bądź rozładowaniem w wyniku działania zewnętrznych pól elektromagnetycznych.

Źródła:

1. Bezprzewodowy system ładowania WiTricity wkrótce w sprzedaży. elektroonline.pl

2. Samobieżny, bezprzewodowa zasilany implant. Tech – WP.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>