Robot – chemik, który może pomóc w przyspieszeniu rozwoju nowych materiałów

Brytyjscy naukowcy podjęli pierwszy krok w celu zbudowania robota, który może pomóc w odkrywaniu nowych materiałów, a także wymyślić sposób ich przyszłego wytwarzania.

Naukowcy pracujący przy projekcie Dial-a-Molecule, zrzeszającym uniwersytety i firmy z całej Wielkiej Brytanii, opracowali system, który automatycznie przeprowadza eksperymenty z użyciem różnego rodzaju surowców, aby stworzyć nowe substancje o ściśle określonych właściwościach. Technologia ta w przyszłości może znacznie przyspieszyć proces tworzenia nowych cząsteczek, nanocząstek oraz leków przy jednoczesnym rozwoju skalowalności wytwarzania, która przyczyni się do zminimalizowania strat.

Jak to działa?

Prototyp takiego systemu pobiera od użytkownika informacje na temat substancji, które ma wykorzystać i na tej podstawie przeprowadza eksperymenty w niewielkim reaktorze przepływowym – urządzeniu do przeprowadzania reakcji chemicznych, w którym doprowadzanie substratów i odbiór produktów są jednoczesne i ciągłe – dopóki nie wytworzy materiału o pożądanych właściwościach. Natomiast algorytm komputerowy dopuszcza, aby maszyna uczyła się na podstawie już przeprowadzonych eksperymentów i sama przeprowadzała następne (tak jak zrobiłby to sam człowiek), i tak aż do momentu znalezienia odpowiednich warunków do produkcji danego materiału.

Co będzie dalej?

Zespół Dial-a-Molecule planuje współpracę z partnerami przemysłowymi, aby przeprowadzać eksperymenty związane z opracowywaniem płynnych preparatów spożywczych, smarów i paliw. Naukowcy mają także nadzieję, że przyszła wersja systemu może pracować przy projektowaniu określonych cząsteczek.

Jeden z naukowców zaangażowanych w Dial-a-Molecule, starszy wykładowca na Uniwersytecie w Brunel, dr Harris Makatsoris podkreśla, że technologia ta nie pozbawiałaby chemików pracy, ale raczej pomogłaby ją zautomatyzować.

Czy mamy się obawiać, że roboty zastąpią nas w każdej dziedzinie życia?

Moim zdaniem na razie nie mamy się czego obawiać. Roboty z pewnością nas nie zastąpią, gdyż zawsze ktoś będzie musiał sprawować nad nimi kontrolę, a także zapewnić im poprawne funkcjonowanie. Roboty jedynie mogą polepszyć, ułatwić, przyspieszyć i zautomatyzować naszą pracę, z czego powinniśmy się tylko cieszyć.

Na podstawie:

http://www.theengineer.co.uk/robot-chemist-to-speed-up-new-material-development/1015904.article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>