Fizyczne podstawy rejestracji

W procesie obrazowania mammograficznego występuje szereg czynników degradujących jakość obrazu. Do najistotniejszych należą:

Dzięki modelowaniu fizycznego procesu akwizycji obrazu mammograficznego, możemy zminimalizować negatywny wpływ powyższych czynników na jakość mammogramu.

Efektem procesu modelowania jest reprezentacja mammogramu polegająca na przekształceniu reprezentacji pikselowej, w której dla każdego punktu w obrazie mamy zależny od wielu czynników poziom jasności, na taką, w której dla każdego punktu obrazu mamy grubość odpowiadającej mu tkanki "interesującej" (nietłuszczowej). Z punktu widzenia współczynnika osłabiania promieniowania X możemy wyróżnić w gruczole piersiowym 2 rodzaje tkanek. Do pierwszej z nich zaliczamy tkankę tłuszczowa, do drugiej - tkankę gruczołową, włóknistą, nowotworową, a także np. krew i skórę.

Schemt algorytmu wyznaczania znormalizowanej postaci mammogramu:
Oryginalny obraz mammograficzny z automatycznie wysegmentowanym gruczołem piersiowym. Obraz energii dostarczonej do okładek wzmacniających, z uwzględnieniem charakterystyki skanera. Luminancja tego obrazu jest wprost proporcjonalna do logarytmu dostaczonej energii. Energia promieniowania rozproszonego. Zwiększa się ona przy krawędzi piersi w związku z mniejszą grubością gruczołu w tym obszarze.