Polskie rezonatory pomiarowe podbijają świat – działalność naukowa dra inż. T.Karpisza

25lis, 2021

O polskie urządzenia rywalizują najpotężniejsze światowe koncerny i czołowe instytucje naukowe z takich krajów jak Japonia, Korea Południowa, Chiny, Stany Zjednoczone. Autorska koncepcja opracowana przez prof. Jerzego Krupkę z naszego Wydziału jest obecnie rozwijana przez zespół dr inż. Tomasza Karpisza z Zakładu Techniki Subterahercowej. Dr inż. Tomasz Karpisz, pomimo że rozpoczyna dopiero prace nad udoskonalaniem wspomnianej technologii, za prowadzone badania otrzymał już szereg prestiżowych nagród.

Dziś Polska jest światową potęgą w dostarczaniu rezonatorów dielektrycznych i służącego do wykonywania pomiarów oprogramowania. Urządzenia opracowane na naszym Wydziale wykorzystywane są m.in. w National Institute of Standards and Technology w USA czy National Physical Laboratory w Londynie jak również przez czołowe firmy elektroniczne.