Mammografia

Mammografia jest to metoda diagnostyczna polegająca na prześwietleniu sutka promieniami rentgenowskimi z wykorzystaniem różnicy współczynników pochłaniania promieniowania przez tkankę gruczołową i tłuszczową. Badań mammograficznych dokonuje się w celu wykrycia i rozpoznawania zmian w piersi i tym samym określenia stopnia ryzyka zachorowania na raka piersi.Za pomocą mammografii można wykryć guzki lub inne zmiany i nieprawidłowości w piersi na bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można tych zmian wykryć w procesie samobadania czy podczas badań palpacyjnych.
Na podstawie wielu eksperymentów i doświadczeń specjalistów można rozróżnić guzki widoczne na mammogramach i sklasyfikować zagrożenia jakie istnieją w wyniku ich występowania. Guzki łagodne są zazwyczaj jednolite, okrągłe, mają gładki zarys i są otoczone warstwą tkanki tłuszczowej,
Łagodny guzek dobrze odgraniczony o gładkich zarysach   (zdjęcie zaczerpnięte z bazy DDSM) Okrągły guz dobrze odgraniczony  
(zdjęcie zaczerpnięte z bazy DDSM)

natomiast nowotwory złośliwe są bardziej gęste, mają nieregularny kształt i nierówny zarys.
Guz spikularny - nieregularne zarysy Guz spikularny - szczególnie trudny do oceny złośliwości

Często w obu typach zmian dochodzi do odkładania się cząsteczek wapnia, przy czym zwapnienia w zmianach łagodnych są z reguły duże,
Łagodne duże bardzo jasne mikrozwapnienia o ostrych zarysach   (zdjęcie zaczerpnięte z bazy DDSM) Łagodne regularne i okrągłe mikrozwapnienia w projekcji CC i MLO   (zdjęcie zaczerpnięte z bazy DDSM)

a w zmianach złośliwych są delikatne i jak już wspomniano, mają nieregularny kształt, czyli z punktu widzenia detekcji zmian patologicznych – ta ostatnia grupa jest szczególnie interesująca.
Złośliwe mikrozwapnienia Nieregularne guzki i mikrozwapnienia

Obecnie w Polsce powszechnie stosuje się analogową aparaturę rentgenowską, w której obrazy powstają w wyniku naświetlania kliszy, na świecie coraz większą popularność zyskuje cyfrowa aparatura ze zintegrowanym systemem CAD (CR-Computer Radiology, DR-Digital Radiology). Zastosowanie aparatury analogowej do półautomatycznej detekcji obszarów patologicznych w systemach CAD (Computer Aided Detection) wymaga skanowania naświetlonych klisz i zapisywania w postaci cyfrowej.
Poszukiwanie zmian patologicznych w obrazach mammograficznych jest z punktu widzenia rozpoznawania obrazu problemem trudnym ze względu na różnorodność charakteru zmian patologicznych, silnie zróżnicowaną jakość obrazów, a przede wszystkim względny charakter samej oceny diagnostycznej (jest to ocena porównawcza, brakuje bezwzględnych kryteriów). Istotnym elementem występującym często w obrębie zmian patologicznych są mikrozwapnienia. Są to obiekty o niewielkich rozmiarach. W obrazie przy rozdzielczości rzędu 45 mikrona/piksel mają rozmiary rzędu kilku do kilkunastu pikseli. Dodatkowym utrudnieniem jest występowanie w obrazie struktur o bardzo zbliżonych poziomach jasności i kształcie do obszarów patologicznych. Dlatego w systemach CAD stosuje się fazę wstępnego przygotowania obrazu, czyli filtracji pod kątem uwypuklenia obiektów istotnych diagnostycznie, w tym rozróżnialności mikrozwapnień.